استان قزوین رتبه دوم مقاوم‌سازی ساختمان در کشور

  • یکشنبه 7 اردیبهشت 1399 ساعت 11:21

اخبار => اخبار

باشگاه در و پنجره و نما: استان قزوین به لحاظ مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در سطح کشور پس از تهران در مقام دوم قرار دارد.
استان قزوین رتبه دوم مقاوم‌سازی ساختمان در کشور

به‌گزارش باشگاه در و پنجره و نما به‌نقل از خبرگزاری صداوسیما مرکز قزوین، فرخزاد، معاون امور عمرانی استاندار در نخستین جلسه شورای فنی گفت: با توجه به اینکه قزوین، یکی از هفت استان پرخطر در حوزه زلزله شناخته شده است، موضوع ساخت و ساز‌ها نیز در آن باید به‌طور جدی پرداخته شود.

وی افزود: برای جلوگیری از ساخت و ساز‌های غیرمجازی که در اطراف شهر‌های استان صورت می‌پذیرد باید بیش از گذشته فعال باشیم و از کارشناسان و فرمانداران نیز درخواست داریم تا در این موضوع ورود جدی داشته باشند.

معاون امور عمرانی استاندار با بیان اینکه قزوین بعد از تهران دارای مقاوم‌ترین ساختمان‌ها بوده و بیشترین نوسازی‌ها را نیز در بخش شهری داشته، تأکید کرد: آن چیزی که بدیهی است اینکه ما باید در ساخت و سازها، چه در بخش شهری و چه روستایی توجه به کیفیت ساختمان از جمله استفاده از بتن، دقت بیشتری داشته باشیم.

این مسئول عمرانی تصریح کرد: موضوع توجه به ساختمان‌های بااهمیت بالا است که ممنوعیت ساخت و ساز آن‌ها برروی گسل‌ها مورد تأکید قرار گرفته نیز در آیین نامه‌ها مشخص هستند، اما این مسئله برای ساختمان‌هایی که با اهمیت کم و متوسط هستند باید رعایت ضوابط استقرار در آن‌ها بیش از گذشته لحاظ شود.

فرخزاد با اشاره به اینکه توسعه قزوین در طرح جامع، بالای گذرگاه شمالی این شهر در نظر گرفته شده است، گفت: این موضوع بیانگر آن است که به هر حال هر نوع ساخت و ساز در این محدوده باید متفاوت‌تر از سایر جا‌ها دیده شود.

وی افزود: هرچند که در قزوین ساخت و سازی بر روی گسل نداشته‌ایم، اما این مسئله حقوق مکتسبه‌ای را ایجاد کرده و برابر طرح جامع آن نیز که در سال ۹۴ تصویب و ابلاغ شده، انتظارات زیادی برای مردم ایجاد کرده و برهمین اساس تمهیدات ویژه و ضوابط استقرار برای ساخت و سازها، حتی برای ساختمان‌های با اهمیت کم و مسکونی نیز باید اعمال شود.


تعداد بازدید : 66

ارسال نظر

ارسال