رییس شورای اسلامی شهر تهران:

جامعه معماری به کمیته نما انتقادات زیادی وارد کرده است / لوکس سازی نمای ساختمان‌ها در دهه‌های اخیر

  • دوشنبه 20 آبان 1398 ساعت 10:35

اخبار => اخبار

باشگاه در و پنجره و نما: رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: در دهه‌های اخیر با افزایش قیمت ساختمان و رقابت در لوکس‌سازی و ایجاد تفاوت در منظر ساختمان‌ها شاهد اولویت یافتن منظر زیبایی شناختی برای سازندگان هستیم.
جامعه معماری به کمیته نما انتقادات زیادی وارد کرده است/لوکس سازی نمای ساختمان‌ها در دهه‌های اخیر

به‌گزارش باشگاه در و پنجره و نما به‌نقل از صما، محسن هاشمی رییس شورای اسلامی شهر تهران در نشست فصلی کمیته‌های نمای مناطق گفت: موضوع نما، در ساختمان مساله‌ای است که از چهار جهت اهمیت دارد.

وی اظهار داشت: نخست از منظر زیبایی ساختمان و منظر آن، که کارکرد اصلی نمای ساختمان است، دوم از نظر هارمونی و فضای معماری شهر، سوم از جهت کارکرد رفاهی و داخلی آن در ساختمان وچهارم از نظر ایمنی، استحکام و استانداردهای شهری.

رییس شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: در دهه‌های اخیر با افزایش قیمت ساختمان و رقابت در لوکس‌سازی و ایجاد تفاوت در منظر ساختمان‌ها شاهد اولویت یافتن منظر اول برای سازندگان هستیم.

محسن هاشمی گفت: با رهنمودها و دستورات مقام معظم رهبری مورد لزوم توجه به معماری ایرانی – اسلامی، شاهد توجه به بعد دوم توسط نهادهای حاکمیتی از جمله همین کمیته نما که در دهه نود، تشکیل شده است هستیم.

وی گفت: به نظر می رسد که جهت های سوم و چهارم، که اهمیت زیادی در ایمنی و رفاه و صرفه جویی انرژی دارند کمتر مورد توجه سازندگان و کمیته نما قرار گرفته است.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران افزود: بطور نمونه استفاده از سنگ‌های تزیینی برای نماسازی، آن هم در ضخامت‌های بالاتر از 2 سانتیمتر، یکی از روش‌هایی است که سازندگان برای ایجاد تفاوت و زیبایی ساختمان خود استفاده می‌کنند.

هاشمی گفت: اما این نوع نماسازی‌ها، اگرچه ممکن است از نظر معماری ایرانی اسلامی و فیلترکمیته معماری نیز با مشکلی مواجه نشود اما به لحاظ ایجاد بار اضافه سنجاق شده به سازه، هم از نظر ایمنی و هم از نظر رفاهی برای ساختمان تنش ایجاد می‌کند و بهترین نماها به لحاظ فنی، ایمنی، صرفه‌جویی در انرژی و رفاه ساختمان که نماهای سیمانی با مصالح و رنگ‌های نانو هستند کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به‌گفته وی جامعه معماری نیز به کمیته نما انتقادات زیادی وارد کرده است، مانند کلیشه‌ای کردن یا کمونیستی کردن طرح‌ها، مخالفت ناشی عدم اطلاع از تکنولژی‌های روز نما، مانند شیشه، برخوردهای سلیقه‌ای، محدودیت‌های بدون توجیه که فقط کارکردی برای گرفتن جریمه دارند؛ مانند بیرون زدگی کمتر از 15 سانت نما، سختگیری به ساختمان‌های معمولی برای تناسب نما، با سازه‌های موجود و عدم نظارت بر ساختمان‌های بزرگ و دولتی مانند وزارتخانه‌ها یا مال‌های بزرگ مثل در تناسب نما با بافت منطقه و حضور افراد غیرمتخصص در کمیته‌های نما است که باید به این انتقادات توجه داشت.

رییس شورای اسلامی شهر تهران افزود: یا اینکه ما به جای دولتی و حاکمیتی کردن تصویب نما، از نهادهای مدنی تخصصی مانند جامعه معماران یا کانون‌های طراحان معماری استفاده کنیم نیز یک پیشنهادی است که می تواند مورد بررسی قرار گیرد.


تعداد بازدید : 205

ارسال نظر

ارسال