چرا نیاز به مصالح نوین در دوره کنونی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است؟

جایگاه مصالح ساختمانی نوین در صنعت ساختمان‌سازی به همراه معرفی جدیدترین مصالح دنیای مدرن

  • یکشنبه 24 آذر 1398 ساعت 16:16

اخبار => اخبار

باشگاه در و پنجره و نما: نیاز گسترده و روزافزون جامعه به ساختمان خصوصاً در حوزه مسکن، ضرورت استفاده از روش‌ها و مصالح جدید را به منظور افزایش سرعت ساخت، سبک سازی و افزایش عمر مفید آشکار می‌سازد.
جایگاه مصالح ساختمانی نوین در صنعت ساختمان‌سازی به همراه معرفی جدیدترین مصالح دنیای مدرن

باشگاه در و پنجره و نما به‌نقل از گروه معماری آرل:

نیاز گسترده و روزافزون جامعه به ساختمان خصوصاً در حوزه مسکن، ضرورت استفاده از روش‌ها و مصالح جدید را به‌منظور افزایش سرعت ساخت، سبک‌سازی و افزایش عمر مفید آشکار می‌سازد.

از سوی دیگر رویارویی با مسائلی همچون کیفیت ساخت، پایداری بنا در درازمدت، هزینه‌های اجرایی و ... فعالان در صنعت ساختمان را بر آن داشته تا با استفادۀ عملی از روش‌های نوین و مصالح ساختمانی جدید به دوام بیشتر و نهایتاً کاهش هزینه‌های اجرایی دست یابند.

از آنجا که تکنولوژی بر همه ابعاد زندگی بشر سایه گسترده و همواره در پی فراهم آوردن رفاه و آسایش بیشتر برای اوست؛ با ورود به عرصه ساخت و ساز تحولات عظیمی در این صنعت ایجاد کرده است. از جمله این تحولات، ارتقاء ویژگی‌های مصالح گوناگون نسبت به همتای پیشین خود است. همچنین تولید مصالح جدید که هر کدام پاسخگوی بخشی از دغدغه‌های بشر در راستای کیفیت ساختمان است؛ از تأثیرات تکنولوژی بر صنعت ساختمان به شمار می‌رود.

آنچه کارفرمایان را در استفاده از مصالح مدرن، توجیه می‌کند مزایای این دسته از مصالح است که در ادامه به اختصار آمده است:

مزایای مصالح ساختمانی مدرن چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟

در پاسخ به آنچه تحت عنوان مزایا مطرح می‌شود؛ بایستی با درنظر گرفتن مشکلات عمده در پروژه‌های ساختمانی، کاربرد مصالح مدرن را در رفع چالش‌های پیش رو ارزیابی کنیم. پس از سنجش این دسته از مصالح آنچه غالباً مشاهده می‌شود؛ تفاوت‌های بارزی است که در خروجی فرآیند ساخت ایجاد می‌گردد. همچنین زمان اتمام پروژه تا حد محسوسی کاهش می‌یابد. کاهش هزینه‌های اجرا و نیز افزایش مقاومت سازه از دیگر مزایای مصالح ساختمانی نوین است که همگی می‌تواند کارفرما و مجری پروژه را در استفاده از این نوع مصالح متقاعد سازد.

در ادامه برخی از مصالح ساختمانی جدید که در سال 2019 مورد توجه قرار گرفته و می‌تواند پروسه ساختمان‌سازی را با تغییرات شگرفی در آینده مواجه سازد به نقل از سایتwww.buildsoft.com  آورده شده است :

1-   تیرهای چوبی حجیم

در طول سال‌ها، استفاده از تیر به‌طور پیوسته در پروژه‌های ساختمانی تجاری کاهش پیدا کرده است و بتن و فولاد به‌واسطه استحکام و مقاومت در برابر آتش گزینه‌های ارجحی بوده‌اند.

اما به هر روی، تیر در قالب تیرهای چوبی حجیم در سال 2019 بازگردانده شده که اساسا چوب محکمی است که روکش کشیده شده است و به‌صورت قطعات بزرگ در آمده تا دوام و مقاومت آن افزایش پیدا کند.

استفاده از تیرهای حجیم چوبی به سازنده این اجازه را می‌دهد تا با به دام انداختن کربن از جو، اثر کربن ساختمان‌ها و نیز هزینة مصالح ساختمانی کاهش یابد.

2-   ته مانده های سیگار

ته‌مانده‌های سیگار یکی دیگر از مصالح خلاقانه است که می‌توان در ساخت و ساز از آن استفاده کرد. بدین ترتیب با تزریق آنها به آجر می‌توان دوام و راندمان مصالح ساختمانی را بهبود بخشید.

از آن جا که ته‌مانده‌های سیگار سالانه باعث تولید میلیون‌ها تن ضایعات می‌شوند؛ استفاده از آن‌ها به‌عنوان مصالح ساختمانی باعث پاک کردن محیط زیست و کاهش هزینه‌های مصالح می‌شود. همچنین آجرهای ساخته شده از ته‌مانده‌های سیگار معمولا سبک‌تر، راحت‌تر در استفاده و بسیار کارآمد هستند.

3-   آجرهای تمیزکنندة هوا

مصالح جدید ساختمانی همچنین درحال بهبود هوای داخلی ساختمان هستند. به‌دلیل اینکه کیفیت هوا همیشه نگرانی اصلی در مورد ساختارهای تجاری است؛ استفاده از سیستم تصفیه هوا غیر فعال به‌طور قابل ملاحظه‌ای می‌تواند برای سازنده و مالک ساختمان سودآور باشد.

آجرهای تمیزکنندة هوا مصالح ساختمانی جدیدی هستند که قابلیت فیلتر کردن هوای ورودی برای از بین بردن آلودگی را دارند.این آجرها در نمای بیرونی ساختمان قرار می‌گیرند و می‌توانند مانع از ورود جریان هوای سنگین به داخل شوند.

4-   سیمان نورانی

سیمان نورانی یا روشن‌کننده مادة جدیدی است که ساخت و ساز جاده‌ای را در سال 2019 تحت تأثیر قرار داده است. این نوع سیمان نور خورشید را در طول روز ذخیره و شب هنگام منتشر می‌کند.

سیمان روشن‌کننده با درخشان ساختن سطح، اجازه می‌دهد سازندگان در هزینه روشنایی صرفه‌جویی کنند. این ماده همچنان می‌تواند جهت روشنایی استخرها، پیاده‌روها و جاده‌ها مورد استفاده قرار گیرد بدین ترتیب موجب کاهش وابستگی به لامپ‌های خیابان می‌شود.

5-   آجرهای خنک کننده

آجرهای خنک‌کننده (آجرهای هیدروسرامیکی) احتمالا یکی از خلاقانه‌ترین ماده‌هاست. این آجرها  از خشت و هیدروژل ساخته شده‌اند و معمولا به‌صورت خطی در قسمت خارجی ساختمان قرار می‌گیرند.

زمانی که هوا وارد می‌شود، مادة هیدروژل آب را جذب و در آجر ذخیره می‌کند.این آب جهت خنک کردن ساختمان در یک روز گرم آزاد می‌شود.آجرهای خنک‌کننده دارای پتانسیلی قوی جهت کاهش مصرف انرژی در ساخت و ساز هستند.

6-   بتن خود اصلاح کننده

ترک در بتن مشکل دیرینه‌ای در صنعت ساخت و ساز بوده است. یک ترک کوچک معمولا بزرگتر می‌شود و ساختار را به مرور زمان پوشش می‌دهد.

استفاده از بتن خوداصلاح‌کننده می‌تواند این مشکل را برطرف کند. این مادۀ خلاقانۀ ساختمان شامل هاگ‌های زنده و کپسول‌های آب است که با بتن ترکیب شده است. وقتی آسیب اتفاق می‌افتد؛ کپسول ترک می‌خورد و باز می‌شود و با آب ترکیب می‌شود.این ترکیب کلسیت را به‌وجود می‌آورد؛ ماده‌ای که باعث پرشدن ترک و تثبیت تدریجی آن می‌شود.

با استفاده از بتن خوداصلاح‌کننده ساختارهایی مثل تونل‌ها، ساختمان‌ها و پل‌ها هزینۀ کمتری را برای ساخت و دوام دربر خواهند داشت.

7-   میله‌های رشته‌ای

فیبر کربن با کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد.از ماشین‌ها، هواپیماها، مصارف خانگی و... این ماده روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در صنعت ساخت و ساز نیز از فیبر کربن جهت مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در برابر زلزله استفاده می‌شود. فیبر کربن که قابل ارتجاع و نرمش‌پذیر است به‌صورت ماده‌ای به اسم (کابکوما) استفاده می‌شود. کابکوما 5 برابر سبکتر از فلز است و ظاهری جذاب در ساختمان‌ها دارد. این ماده همچنین دوام و مقاومت بی‌نظیری به منظور محافظت ساختمان‌ها در برابر زلزله داراست.

8-   مقوا

مقوای بازیافت‌شده یکی دیگر از مصالح مفید ساختمانی است که باید مراقب آن باشید. مقوا می‌تواند به جهت ساخت عایق سلولزی در‌ ساختمان‌های مسکونی و تجاری مورداستفاده قرار گیرد. همچنین برای ساختمان‌هایی که در اقلیم سرد یا گرم ساخته شده‌اند مقوا می‌تواند عایق سلولزی با کیفیت بهتری نسبت به بسیاری از گزینه‌های موجود در بازار باشد.

9-   سیمان قابل برنامه‌ریزی

در تلاشی به جهت بادوام‌تر کردن سازه‌های بتنی، سیمان قابل برنامه‌ریزی به‌منظور دست یافتن به آب و مقاومت شیمیایی مورداستفاده قرار می‌گیرد. سیمان قابل برنامه‌ریزی در اصل شکلی از سیمان است که به‌صورتی طراحی می‌شود که دارای منافذ کمتری باشد و از نظر شیمیایی مقاوم‌تر است. این اشکال خلاقانه میزان آسیب به بتن را محدود می‌کنند و دوام سازه را افزایش می‌دهند.

 


تعداد بازدید : 163

ارسال نظر

ارسال