یک کارشناس بازار مسکن تشریح کرد:

راهکار اصلی کاهش قیمت مسکن در شرایط کنونی

  • دوشنبه 17 شهریور 1399 ساعت 16:31

اخبار => اخبار

باشگاه در و پنجره و نما: یک کارشناس بازار مسکن، با بیان اینکه "بیش از ۷۰ درصد قیمت واحدهای مسکونی مربوط به هزینه های تامین زمین مورد نظر برای ساخت است"، از تامین زمین ارزان قیمت توسط دولت به عنوان راهکار اصلی در کاهش قیمت مسکن نام برد.
راهکار اصلی کاهش قیمت مسکن در شرایط کنونی

 

 

به‌گزارش باشگاه در و پنجره و نما به‌نقل از عصر ساختمان، محمد گلاب کش، به جزئیات عقب ماندگی تولید مسکن در کشور اشاره کرد و گفت: برآوردها نشان می‌دهد که درحال حاضر با کمبود حدود 2 میلیون واحد مسکونی مواجه هستیم و از طرف دیگر حدود یک میلیون واحد مسکونی نیز نیاز سالیانه کشور را تشکیل می‌دهد. به عبارت دیگر برای جبران عقب ماندگی تولید مسکن و همچنین پاسخ متناسب به نیاز سالانه کشور در این بخش، ضرورت دارد که 3 میلیون واحد مسکونی در سال جاری ساخته شود.

وی، افزود: درصورتی که متراژ هرواحد مسکونی را یکصد مترمربع درنظر بگیریم، زیربنای مورد استفاده برای ساخت 3 میلیون واحد مسکونی، 300 میلیون مترمربع می‌شود که عدد بسیار بزرگی است و هرگونه ضعف تصمیم‌گیری و عملکرد در این بخش، منجر به افزایش متراژ مذکور در پایان سال می‌شود.

وی، افزود: بدون شک با حمایت دولت درجهت تأمین زمین ارزان قیمت موردنیاز برای ساخت 300 میلیون مترمربع زیربنا، شاهد انقلاب بزرگی در عرصه ساخت و ساز کشور خواهیم بود که ماحصل آن ضمن جبران عقب ماندگی عرضه واحدهای مسکونی در کشور؛ همچنین، امکان تأمین نیازهای مسکونی سمت تضعیف شده بخش تقاضای مسکن نیز فراهم می‌شود.

این کارشناس اقتصاد مسکن، به مصوبات دومین جلسه شورای عالی مسکن اشاره کرد و گفت: بر اساس مصوبات این جلسه مقرر شد تا از ظرفیت اراضی ملی و دولتی در محدوده و حریم شهرها جهت عرضه واحدهای مسکونی بهره برداری شود.

وی، افزود: درراستای عمل به مصوبات دومین جلسه شورای عالی مسکن اخیرا تفاهم نامه‌ای فی‌مابین وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی منعقد شد که اجرای آن می‌تواند گام بزرگی درراستای عرضه مسکن ارزان قیمت محسوب شود.

به‌گفته وی، براساس اطلاعات منتشر شده و درراستای تفاهم‌نامه وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و راه و شهرسازی بخشی از زمین‌های حریم شهرها در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار خواهد گرفت و این وزارتخانه می‌تواند این زمین‌ها را جهت ساخت مسکن ارزان قیمت دراختیار فعالان صنعت ساخت و ساز در بخش خصوصی قرار دهد.


تعداد بازدید : 94

ارسال نظر

ارسال