سال آینده کلانشهرهای ایران میزبان کمپین نما خواهند بود

  • دوشنبه 21 بهمن 1398 ساعت 16:7

اخبار => اخبار

باشگاه در و پنجره و نما: کمپین نما رویدادی آموزشی، ترویجی است که مجتمع رسانه‌ای راه و ساختمان در همکاری با معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران با هدف تعامل بیشتر کمیته‌های نمای مناطق با طراحان و سازندگان هر چهارشنبه به میزبانی یکی از مناطق شهرداری برگزار می‌کند.
سال آینده کلانشهرهای ایران میزبان کمپین نما خواهند بود

به‌گزارش باشگاه در و پنجره و نما به‌نقل از صما، کمپین نما، هویت شهر ما در اسفند سال 97 با پیوستن دکتر حناچی رونمایی شد و در ادامه با برگزاری کارگاه‌های آموزشی، نمایشگاه مصالح ساختمانی و نماهای منتخب تهران به تقدیر از طراحان و سازندگان برتر مناطق به کار خود ادامه داد.

برنامه کمپین در منطقه یک را بصورت ویژه و در 2 روز برنامه ریزی کردیم که روز اول شامل گردهمایی سازندگان و طراحان با محوریت مصادیق ارزش افزوده در پروژه های شاخص منطقه و ارائه پروژه های با کیفیت از منظر معماری و اقتصادی بود و معماران شاخص به معرفی پروژهای خود پرداختند. در روز دوم نیز علاوه بر آسیب شناسی نماهای منطقه یک، جلسه پرسش و پاسخی با حضور شهردار منظقه یک و مدیرکل دفتر معماری معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران برگزار شد که استقبال فعالان صنعت ساختمان را به همراه داشت.

با هدف آموزش و ارتقای کیفی سیما و نمای شهر و معرفی پروژه های با کیفیت از منظر اقتصادی بیش از 600 طراح و سازنده به این برنامه دعوت شده بودند.

تا کنون حدود 2500 طراح و سازنده در کارگاه‌ها و پنل‌های آموزشی کمپین‌هایی که در مناطق مختلف شهرداری تهران برگزار شده حضور پیدا کرده‌اند که یکی از مصادیق ارزش افزوده این کمپین به شمار می رود.

دکتر حناچی از زمانی که در معاونت شهرسازی مشغول به فعالیت بود، در بحث نما و منظر شهری انتقادات زیادی داشتند و سیما و منظر شهری جزو دغدغه های اصلی ایشان بود و معتقد بودند که بحث آموزش و فرهنگ سازی اثرگذارتر از وضع قوانین و مقررات سختگیرانه خواهد بود. با توجه به این موضوع، در مجموعه رسانه‌ای صما که به صورت تخصصی در حوزه ساختمان و معماری فعالیت دارد با تبدیل بحث نما و سیمای شهری به یک کمپین، تلاش کردیم با استفاده از نظرات مردم، متخصصان و فعالان و مدیران شهری، ضمن نهادینه کردن موضوع نما آن را به مطالبه ای اجتماعی تبدیل کنیم.

این کمپین که تا به امروز در 17 منطقه شهرداری تهران برگزار شده، بازخورد خوبی از سوی مخاطبان داشته و نشان داده که علاوه بر دیدگاه اقتصادی باید یک نگاه مسئولانه هم به بحث نما و منظر شهری داشته باشیم که خوشبختانه برگزاری کمپین توانسته مردم، معماران و کارفرمایان را نسبت به بحث نما حساس تر کند.

در سیمای شهری بسیاری از کشورها، نظم در سازه ها، خیابان ها، رنگ بندی و بسیاری موارد دیگر را به وضوح می بینیم که باعث هماهنگی و ایجاد آرامش در فضاهای شهری شده است و ما در این کمپین با دعوت از اساتید دانشگاهی به این موضوعات مهم پرداخته و سعی کردیم تا علاوه بر ایجاد حساسیت در بحث نماهای شهری، نگاه مردم و معماران را نسبت به نماهای شهری تغییر بدهیم.

طبق مکاتبات و توافقاتی که با دبیرخانه مجمع کلانشهرها داشتیم، قرار است این کمپین در سال آینده، هر ماه در یکی از کلانشهرهای ایران برگزار شود که این برنامه آموزشی و ترویجی را به رویدادی ملی تبدیل می کند و نقش مهمی در گسترش دستاوردها و اهداف کمپین در سطح کشور خواهد داشت.


تعداد بازدید : 223

ارسال نظر

ارسال