توسط یک شرکت دانش‌بنیان حوزه نانو ذرات ساخته شد

سنگ نمای ساختمانی که هرگز کثیف نمی‌شود

  • دوشنبه 8 مهر 1398 ساعت 10:21

اخبار => اخبار

باشگاه در و پنجره و نما: فناوری نانو علیرغم مقیاس‌های کوچک، تأثیر بزرگی بر زندگی مدرن امروزی گذاشته است. متخصصان ایرانی موفق شده‌اند با استفاده از این فناوری برای اولین بار یک ملات نانوذره تولید کنند که از کثیف شدن نمای ساختمان جلوگیری می‌کند.
سنگ نمای ساختمانی که هرگز کثیف نمی‌شود

به‌گزارش باشگاه در و پنجره و نما به‌نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اکوسیستم نانو فناوری در ایران مدت‌ها است که از آزمایشگاه‌ها خارج شده و درحال‌حاضر محصولات ایرانی با استفاده از دانش نانو به 50 کشور جهان صادر می‌شود. بر اساس آمارهای سال 1397، حجم فروش محصولات نانوی ایران از 3000 میلیارد تومان فراتر رفته است. نانو ماده یا جسم نیست، تنها مقیاسی است که اندازه‌ها و فرمول‌ها را تا مقیاس یک میلیاردم متر کوچک می‌کند و علیرغم این مقیاس کوچک، تأثیری بزرگ بر زندگی انسان‌ها بر جای می‌گذارند .تحلیلگران فناوری‌های مدرن معتقدند که فناوری نانو، فناوری زیستی (Biotechnology) و فناوری اطلاعات (IT) سه قلمرو علمی هستند که انقلاب سوم صنعتی را شکل می‌دهند.

از فناوری نانو در عرصه‌های بی شماری از جمله در مصالح ساختمانی و روکش کردن انواع سازه‌ها می توان استفاده کرد. تا پیش از این برخی شرکت‌ها با واردات مواد اولیه از خارج از کشور با ایجاد یک خاصیت رزینی از نفوذ آب به مصالح ساختمانی مانند سنگ نما جلوگیری می‌کردند. درحال‌حاضر یک شرکت دانش بنیان برای اولین بار یک ملات نانو پایه ساخته است که خاصیت آب‌گریزی کامل دارد.

ابولقاسم دولتی مدیرعامل شرکت شریف نانو پارس در این باره می‌گوید: دنیای نانو، دنیای شگفت‌انگیزی است، حتماً اخیراً ویدئوهای انواع البسه را در فضای مجازی مشاهده کرده اید که به اصطلاح کثیف نمی شود، یعنی به علت عدم نفوذ آب در آنها احتمال کثیف شدن در این نوع پوشاک‌ها بسیار ناچیز یا صفر است، در حوزه مصالح ساختمانی مدتی است که برخی مصالح رزینی وارد کشور می شود که از نفوذ آب جلوگیری می‌کنند، اما آب‌گریز نیستند و بین این دو از نظر علمی تفاوت بسیاری وجود دارد. ما در واحد R&D شرکت برای اولین بار در ایران یک نوع مصالح با خاصیت سوپر هیدرو فوب ( فوق آب‌گریز) تولید کرده‌ایم که خواص بسیار زیادی دارد. ازجمله می‌توان از این ماده در تولید یک نوع سنگ نمای مصنوعی در رنگ‌ها و شکل‌های مختلف استفاده کرد که حالت آب‌گریز دارد و به‌همین خاطر تقریباً هیچ وقت کثیف نمی‌‌شود و نیازی به تمیز کردن ندارد .

دولتی در ادامه افزود:این ماده به صورت روکش با قطر 2 تا 3 میلیمتر روی انواع سنگ مصنوعی به کار می‌رود و آن را به یک سنگ نمای به‌صرفه و زیبا تبدیل می‌کند که در رنگ‌ها و فرم‌های متنوعی قابلیت عرضه را دارد، ما تحقیقات گسترده‌ای در بازار انجام داده‌ایم و به یقین تنها تولیدکنندة این محصول درحال‌حاضر در کشور هستیم. مشابه وارداتی که در بازار ایران وجود دارد، به اصطلاح رزینی است و آب گریز نیست، با این همه با قیمت هر کیلو 8 تا 15 دلار به مشتری ایرانی عرضه می‌شود، این درحالی است که محصول نهایی ما با قیمتی کمتر از 5/1 دلار به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسد .

وی گفت: در واقع سنگ نمای طبیعی یک مصالح ساختمانی گران‌قیمت محسوب می‌شود که خاصیت عایق نیز ندارد و مثلاً ممکن است در تابستان ساختمان را بیش از حد گرم کند، درحالی‌که سنگ مصنوعی تولید شده با استفاده از این نانو فناوری علاوه بر اینکه تقریباً هرگز کثیف نمی‌شود، بسیار ارزان تر است و خاصیت عایق نیز دارد.این موضوع علاوه بر این مسئله است که این سنگ نما در صدها طرح و نقش زیبا و مختلف تولید می‌شود که می‌تواند برای هر سلیقه‌ای یک پاسخ نیز داشته باشد .

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان در ادامه بیان کرد: ملات ضدآب تولیدشده با استفاده از نانو ذرات به غیر از سنگ نمای ساختمان کاربردهای بسیار دیگری دارد، برای نمونه برخی تجهیزات و وسایل در مناطق شرجی را می‌توان با استفاده از آن روکش کرد تا هیچ وقت زنگ نزند، از جمله می توان به تیرهای چراغ برق یا برخی مخازن بزرگ صنعتی اشاره کرد که با استفاده از این ملات ضدآب نانو پایه روکش می‌شوند و دیگر در اثر عوامل طبیعی مانند رطوبت هوا زنگ نمی‌زنند .

مدیرعامل نانو پارس شریف همچنین گفت: به‌دلیل کیفیت بالای محصول ایرانی و تفاوت قیمت بسیار فاحش آن با نمونه‌های خارجی، به‌زودی با قدرت بسیار در بازارهای صادراتی ظاهر خواهیم شد. البته این یک محصول بسیار جدید است و نیاز به معرفی بیشتر به بازار دارد.


تعداد بازدید : 247

ارسال نظر

ارسال