سومین جشنواره ساختمان‌های برتر قزوین سال 98 برگزار می‌شود

  • چهارشنبه 22 اسفند 1397 ساعت 15:31

اخبار => اخبار

باشگاه در و پنجره و نما: حامد عبدالرزاقی در نشست خبری مسئولان اداره کل راه و شهرسازی و نظام مهندسی ساختمان استان، تاکید کرد: جشنواره سوم با هدف معرفی الگوهای مناسب استانی در حوزه معماری، کیفیت ساخت و بهره گیری از فناوری‌های نوین در ساخت و ساز اجرا می‌شود.
سومین جشنواره ساختمان‌های برتر قزوین سال 98 برگزار می‌شود

به‌گزارش باشگاه در و پنجره و نما، عبدالرزاقی، برقراری نظام تشویق برای سرمایه گذاران و مهندسان را از دیگر اهداف جشنواره سوم برشمرد و تصریح کرد: رویکرد اداره کل راه و شهرسازی در جشنواره سوم مشارکت حداکثری برای ساخت و سازهای بهتر، دخالت مهندسان، شهروندان، دانشگاهیان و هنرمندان در امر ساخت و ساز و کیفیت ساختمان‌ها خواهد بود.

به‌گفتة وی، برای انتخاب لگوی برتر این جشنواره نیز 149 اثر از هنرمندان کشوری و استانی به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد که 10 اثر از سوی داوران انتخاب شده و در آینده نیز یک اثر برتر معرفی خواهد شد.

قزوین هفت دوره عنوان برتر در رعایت مقررات ملی ساختمان کشور را به دست آورده است

عبدالرزاقی ادامه داد: استان قزوین طی روزهای گذشته عنوان برتر در رعایت مقررات ملی ساختمان کشور را به دست آورد و تاکنون از هشت دوره برگزاری این رویداد، توانسته هفت مرتبه عنوان برتر را به خود اختصاص دهد.

وی به شاخص‌های استان برای کسب این عنوان اشاره کرد و افزود: ارتقای کیفیت ساخت و ساز، آموزش مهندسان، ترویج مقررات، اجرای سامانه جامع نظارت عالیه کشور در استان، عملکرد سازمان نظام مهندسی و نظارت بر عملکرد شهرداری های استان و اجرایی کردن برنامه وزارت راه و شهرسازی در رابطه با مقررات ملی ساختمان در سال 97 از جمله این شاخص‌ها بوده‌اند.

عبدالرزاقی در ادامه به انجام آسیب شناسی‌های صورت گرفته در بافت فرسوده قزوین اشاره کرد و یادآور شد: به علت وجود لایه‌های عمیق خاک دستی، متأسفانه ساختمان‌های این بافت با آسیب‌های فراوان روبه رو هستند به همین دلیل روش ساخت در این نوع مناطق از مهر ماه امسال به جای اجرای فوندانسیون‌ها در سطح به صورت شمع ستون در عمق اجرا می‌شود.

این مسئول خاطرنشان کرد: موضوع رعایت درز انقطاع در ساختمان‌ها نیز یکی دیگر از موارد آسیب‌شناسی شده بود که با اقدامات صورت گرفته قرار شد از این پس این موضوع به صورت جدی اجرایی شود.

وی گفت: تاکنون از 17 مورد بازرسی به عمل آمده در این زمینه، 13 مورد درز انقطاع انجام شده و چهار مورد نیز به علت رعایت نکردن با تعطیلی کار رو به رو شده‌اند.

عبدالرزاقی اضافه کرد: به لحاظ حفظ ارزش‌های ملی و اسلامی در ساخت و سازها موضوع ممنوع بودن اجرای نمای رومی در استان مورد پیگیری قرار گرفته و این مساله در پروانه‌های صادر شده نیز لحاظ می‌شود.

مطالعات گسترده‌ای برای جایگزینی نماهای رومی در ساختمان‌ها صورت گرفته است

معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان قزوین نیز در این نشست اظهار داشت: ما از گذشته به دنبال الگوی مناسب در نماهای ساختمانی قزوین و تعمیم آن در سطح استان بوده ایم و در این رابطه نیز مطالعات گسترده ای با بهره‌گیری از تجارب سایر شهرهای کشور از جمله رشت و اصفهان و حتی چند کشور خارجی انجام شده است.

محسن اسماعیلی با اشاره به اینکه پس از جمع بندی‌های لازم این مسأله در کارگروه سیما و منظر شهری مطرح شد و در نهایت نیز برای تصویب به کمیسیون ماه پنج ارسال گردید، افزود: با توجه به زمان بر بودن مساله ممنوعیت نمای رومی در ساختمان‌ها تصمیم گرفتیم برای کارهای پیشگیرانه اقدامات خود را عملی کرده و سپس این مساله را در شورای فنی مطرح کرده و به تصویب برسانیم.

وی ادامه داد: همزمان با حذف نمای رومی، الگوهایی در این زمینه استخراج شد و پس از ابلاغ، چارچوب مشخصی نیز برای انجام این کار تعریف شده و حتی مشوق‌هایی نیز برای آن در نظر گرفته شد.


تعداد بازدید : 91

ارسال نظر

ارسال