قیمت در و پنجره‌های UPVC سه برابر شده است

  • شنبه 13 مهر 1398 ساعت 14:49

اخبار => اخبار

باشگاه در و پنجره و نما: رئیس انجمن صنایع پروفیل UPVC ایران گفت: درحالی‌که در و پنجره‌های دوجداره و UPVC مانع از اتلاف 40 درصدی انرژی در ساختمان‌ها می‌شوند، قیمت آنها در بازار داخلی سه برابر شده است.
قیمت در و پنجره‌های UPVC سه برابر شده است

به‌گزارش باشگاه در و پنجره و نما به‌نقل از پیام ساختمان، حسین طوسی با اشاره به اهمیت مصرف بهینه انرژی در کشور گفت: بر اساس تحقیقات صورت گرفته، مشخص شده که 40 درصد کل انرژی مصرفی کشور در ساختمان‌ها مصرف می‌شود.

وی افزود: جالب است بدانید، نزدیک به 40 درصد از این سوخت هم به واسطه در و پنجره‌های معمولی و غیر استاندارد اتلاف می‌شود.

رئیس انجمن صنایع پروفیل ایران با بیان اینکه اجباری کردن استفاده از در و پنجره‌های UPVC باید در دستور کار وزارت راه و شهر سازی، شهرداری‌ها قرار گیرد، اظهار داشت: در طول سال‌های گذشته هیچ گاه موضوع بهینه‌سازی مصرف سوخت و نگهداشت انرژی مورد توجه دولت‌ها به‌ویژه مسئولان وزارت راه و شهر سازی قرار نگرفته است از این رو سیراستفاده از پنجره‌های دوجداره یا همان UPVC در ایران بسیار کندتر از کشورهای دیگر از جمله کشورهای اطراف و همسایه است.

وی ادامه داد: درحالی‌که تمامی مواد اولیه تولید پروفیل UPVC در کشور وجود دارد و ما می توانیم یکی از قطب‌های بهینه سازی مصرف انرژی در منطقه و جهان باشیم، ولی شاهدیم از یک سو استفاده از پنجره‌های دوجداره در ساختمان از سوی دولت‌ها الزامی و اجباری نمی‌شود و از سوی دیگر پتروشیمی‌ها ترجیح می‌دهند مواد اولیه تولید پروفیل UPVC را به جای عرضه به تولید کنندگان داخلی به مشتریان خارجی از جمله ترک‌ها بفروشند.

به گفته مدیرعامل شرکت تولیدی فن پلاست توس، در شرایطی که دولت‌های گذشته در مورد جایگرینی پنجره‌ها وسواس زیادی به خرج ندادند، و هر روز هم برهزینه‌های تولید افزوده می‌شد، شاهد بودیم تعداد زیادی از واحدهای تولیدی پروفیل UPVC سعی کردند برای سرپا نگه داشتن خط تولید، از کیفیت بکاهند و محصولی متناسب با قیمت بازار عرضه کنند.

وی افزود: این رویه در سال‌های نخست دهه 90 همزمان با ساخت مسکن مهر به اوج خود رسید چرا که در آن سال‌ها استفاده از پنجره‌های دوجداره در واحدهای مسکن مهر افزایش یافت درحالی‌که هیچ نظارتی بر کیفیت این پنجره‌ها صورت نمی‌گرفت.

طوسی با اشاره به اینکه در این مقطع بود که سیل پروفیل‌های UPVC کم کیفیت و نامرغوب تولید و وارد بازار شد، اظهار داشت: نمونه در و پنجره‌های UPVC کم کیفیت را در واحدهای مسکن مهرکل کشور بسیار می‌توان دید که بعد از مدتی به واسطه تغییررنگ یا تغییر شکل دوباره از سوی ساکنین تعویض شد.

این تولید کننده پروفیل با گله‌مندی از شرایط بازار تأمین مواد اولیه پروفیل گفت: اثرات مخرب نابسامانی بازار مواد اولیه منجربه ایجاد رانت‌های تولید شد واین رانت‌ها زمانی به اوج خود رسید که به واسطه سهمیه‌بندی مواد اولیه برای واحدهای تولیدی، این مواد حتی کفاف 20 درصد از تولید را در ماه نمی داد.

به گفته طوسی کمبود مواد اولیه منجر به ایجاد بازار آزاد و سیاهی شد که در آن نرخ ماده اولیه تولید پروفیل چندین برابر قیمت واقعی بود.

وی افزود: در این بازار مافیایی، از نقدینگی‌های سرگردان به‌عنوان ابزاری برای اخلال جدی در تولید استفاده می‌شود.

گفتنی است قیمت انواع درب و پنجره یو پی وی سی در بازار از دو سال پیش تاکنون سه برابر شده است به گونه‌ای که اگر هزینه جایگزینی پنجره‌های دوجداره در یک ساختمان 140 متری حدود دو سال پیش سه میلیون تومان تمام می شد الان این رقم به 10 میلیون و گاه بیش از آن هم رسیده است.


تعداد بازدید : 234

ارسال نظر

ارسال