رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران مطرح کرد

نابهنجاری بصری در شهر/تشکیل کمیته نمای ساختمان‌ها

  • یکشنبه 22 اردیبهشت 1398 ساعت 16:21

اخبار => اخبار

باشگاه در و پنجره و نما: رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران گفت: حوزه فعالیت کمیته نماهای مناطق یک حوزه محتوایی و کیفی است و با اینکه چندین دهه از شکل‌گیری شهر تهران به عنوان پایتخت کشور ایران می گذرد، متأسفانه هنوز که هنوز است شاهد نابهنجاری بصری زیادی در شهر تهران هستیم.
نابهنجاری بصری در شهر/تشکیل کمیته نمای ساختمان‌ها

به‌گزارش باشگاه در و پنجره و نما به‌نقل از خبرگزاری فارس نخستین گردهمایی جامع نمای ساختمان و منظر شهری و سلسله نشست‌های تخصصی کمیته نمای مناطق شهر تهران برگزار شد.

محمد سالاری، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران در این باره خاطرنشان کرد: حوزه فعالیت کمیته نماهای مناطق یک حوزه محتوایی و کیفی است و با اینکه چندین دهه از شکل گیری شهر تهران به عنوان پایتخت کشور ایران می گذرد.

وی افزود: موضوع هویت‌بخشی به سیمای بصری شهری یکی از مهمترین راهبردهای طرح جامع شهری شهر تهران بوده است و نقشی که نمادها در سبک زندگی انسان‌ها و در رفتار ما به‌عنوان جامعه شهری دارد شهرداری تهران را به این فکر انداخت تا در این زمینه اقدامات موثری را انجام دهد و مهمترین مطالبه رهبر معظم انقلاب در حوزه شهرسازی را محقق سازد.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران خاطرنشان کرد: بحمدالله در اولین قدم در راه تحقق این هدف و ارتقای کیفی شهر تهران تعاملات خوبی بین اعضای شورای اسلامی شهر تهران و شهرداری تهران در راستای شکل گرفته و با توجه به اینکه تحقق اتفاقات خوب و بد در هر یک از حوزه‌های شهری شهر تهران به دیگر کلانشهرهای کشور نیز تعمیم داده می‌کند لذا در بحث هویت‌بخشی به سیمای بصری باید مؤثرتر و بهتر قدم برداشت.

سالاری افزود: کمیته نمای مناطق در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب در حوزه شهرسازی شکل گرفت و برای تحقق این مطالبه در فرآیند سیستمی صدور پروانه موضوع بررسی نمای ساختمان‌ها را به‌شدت مدنظر قرار می‌گیرد. خوشبختانه منطقه 22 که به‌عنوان الگوی توسعه پایدار شهر تهران به‌شمار می‌رود در بحث نمای شهری پیشینه خوبی دارد و پیشتاز سایر مناطق بوده است و کمیته نمای آن جز فعال‌ترین نماهای شهر تهران به‌شمار می‌رود.

وی بیان کرد: اما متأسفانه وضعیت کمیته نمای مناطق وضعیت ایده‌آل و خوبی نیست و عدم ایجاد یک جایگاه قانونی در سیستم مدیریتی شهر تهران برای دبیران کمیته نمای مناطق از مشکلات این کمیته‌ها به شمار می‌رود و دبیران کمیته نماها به لحاظ ساختاری جایگاه قانونی ندارند.

وی یادآور شد: عدم استفاده از ظرفیت صاحب نظران و متولیان ساخت و ساز کشور و بیان دغدغه‌های آنها در جلسات مختلف و عدم توجه به نظرات ذینفعان روند تصمیم‌گیری‌ها را دچار مشکلات جدی در کمیته نماها می‌کند.

سالاری اضافه کرد: مشکل اساسی عدم توجه به نظر ذینفعان است و در اکثر موارد طراحی ساختمان‌های شهر تهران توسط متخصصان و معماران امر انجام نمی‌شود. در بسیاری از موارد معماران و طراحان شهری علاقمند به شرکت در جلسات کمیته نمای مناطق هستند اما به دلیل نبود انگیزه کافی و وجود برخی مشکلات کمیته نماها با حضور حداکثر اعضای کمیته تشکیل نمی‌شود.

سالاری در پایان خاطرنشان کرد: در نظر گرفتن بسته‌های تشویقی، برگزاری گردهمایی و تجلیل از طراحان و صاحب نظران نماهای برتر شهری باعث ایجاد انگیزه‌های مضاعف می‌شود. متاسفانه هنوز رسیدن و اجماع نظر حتی در بین صاحب نظران حوزه شهرسازی در بحث معماری ایرانی و اسلامی وجود ندارد و موضوع دیگر چگونگی استفاده از فناوری‌های روز دنیا و مصادیق این چنینی است که قابل بررسی و تامل است و ضرورت دارد اقدامات بیشتری در این زمینه صورت پذیرد.


تعداد بازدید : 97

ارسال نظر

ارسال