در سومین روز از همایش «نما با محوریت مصالح و جزییات اجرایی»:

کارگاه آموزشی ارزیابی رفتار نماهای نوین و متداول در برابر آتش برگزار شد

  • شنبه 13 بهمن 1397 ساعت 11:21

اخبار => اخبار

باشگاه در و پنجره و نما: کارگاه آموزشی ارزیابی رفتار نماهای نوین و متداول در برابر آتش و تطبیق آن با مبحث سوم مقررات ملی ساختمان ، صبح روز یازدهم بهمن ماه در سومین روز از برگزاری همایش نما با محوریت مصالح و جزییات اجرابی برگزارشد.
کارگاه آموزشی ارزیابی رفتار نماهای نوین و متداول در برابر آتش برگزار شد

به‌گزارش باشگاه در و پنجره و نما به‌نقل از خبرگزاری «صما» در این کارگاه آموزشی که جمعی از متخصصان، مهندسان و کارشناسان حضور داشتند، سعید بختیاری رییس بخش آتش مرکز تحقیقات راه و شهرسازی به بیان توضیحاتی درخصوص الزامات اجرای نما و ایمنی نما در برابر آتش پرداخت.

بختیاری در این جلسه با بیان اینکه محصولات ساختمانی دربرابر آتش به دو حوزه شامل واکنش دربرابر آتش و همچنین مقاومت در برابر آتش دسته بندی می‌شود، گفت: با توجه به این دو فیلد در بخش مصالح ساختمانی، معمار و طراح باید تصمیم بگیرد که آیا مصالح مورد نظر قابلیت استفاده در مرحله نازک کاری را دارد یا از این امکان برخوردار نیست.

وی تأکید کرد: همچنین در این بخش توانایی یک عضو ساختمانی برای ادامه وظیفه عملکرد خود در شرایط حریق، عدم ریزش و جلوگیری از گسترش آتش در فضاهای مجاور مطرح است.

بختیاری در ادامه با بیان اینکه در مباحث آتش سوزی، توجه به جزییات اجرایی در جهت جلوگیری و پیشروی از آتش سوزی در ساختمان و مصالح می‌تواند بسیار مهم باشد، گفت: این در حالی است که متأسفانه در ساخت و سازهای کشور ما به جزئیات توجه نمی‌کنند.

وی همچنین بر ضرورت وجود ضوابط و مقررات و استانداردها در بخش تولید مصالح باکیفیت تأکید کرد و افزود: وقتی مقررات و استانداردها وجود نداشته باشد، افرادی که مصالح خوب و کیفی تولید می‌کنند، نمی‌توانند وارد رقابت شوند.

بختیاری در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت توجه به ایمنی نما در برابر آتش در ساختمان‌های بلندمرتبه اشاره کرد و گفت: هرچه ارتفاع ساختمان بیشتر باشد، اهمیت ایمنی آن در برابر حریق افزایش می‌یابد و در عین حال توجه به ضوابط سختگیرانه تر می‌شود.

وی خاطر نشان ساخت: در ساختمان‌های بلندمرتبه مسایل ایمنی در برابر آتش فوق‌العاده مهم است و مسأله مهم این است که در این ساختمان‌ها برخلاف تصور عموم نباید انتظار داشته باشیم که آتش‌نشانی اقدام به اطفای حریق کند، بلکه این ساختمان‌ها باید خود به تجهیزات و تأسیسات اطفای حریق مجهز باشند.


تعداد بازدید : 107

ارسال نظر

ارسال