5 ساختمان با نمای تراکوتا

  • دوشنبه 24 تیر 1398 ساعت 11:54

اخبار => اخبار

باشگاه در و پنجره و نما: تراکوتا (Terracotta) که به معنی "پخته شده" در زبان ایتالیایی است، یک سرامیک سنتی است که با حرارت دادن به رس در کوره‌های مخصوص، که kilns نام دارند، در درجه حرارت بالا تولید می‌شوند. انعطاف‌پذیری خاک رس گرماندیده، اجازه می‌دهد که آن را به‌صورت دستی به اشکال پیچیده تبدیل کنیم، زمانی که گرما می‌بیند به‌طور قابل توجهی مستحکم می‌شود. اگر چه تراکوتا در ابتدا برای سفالگری و مجسمه‌سازی اختراع شد، صنعتگران به‌زودی پتانسیل آن را به‌عنوان یک محصول ساختمانی تشخیص دادند و شروع به ساخت آجرها، روکش‌ها و کاشی‌های به نام تراکوتا کردند.
5 ساختمان با نمای تراکوتا

به‌گزارش باشگاه در و پنجره و نما به‌نقل از گروه معماری آرل، امروزه نوآوری‌ها در فرآیند تولید، زندگی جدیدی را به این مصالح باستانی دمیده است. در حال حاضر، ورقه‌های خاک رس خالص از دستگاه برش فلز عبور داده می‌شود و آن‌ها را به شکل طویل و یکنواخت اکسترود می‌کند که سپس از طریق تسمه‌های انتقال به کوره می‌رسند. این برآمدگی‌های تو خالی برای ایجاد صفحات بارانی منعطف و سایبان‌های سبک وزن مناسب هستند. با استفاده از پروفیل‌های قابل تنظیم و مجموعه‌ای از لعاب‌های رنگارنگ برای انتخاب، به آسانی می‌فهمید که چرا معماران هنوز به متریال تراکوتا جذب می‌شوند.

1-   دانشکده هنر و طراحی در کالج سرامیک ایالت نیویورک /توسط معماران Ikon.5 Alfred، نیویورک، ایالات متحده آمریکا

مدرسه هنر و طراحی در دانشگاه سرامیک ایالت نیویورک "به‌عنوان یک ظرف سرامیکی بزرگ برای نگهداری هنر و نور" طراحی شده است. با الهام از هر دو، برنامه تاریخ غنی سرامیک ساختمانی نیویورک، طراحی دارای یک صفحه نامنظم لوله‌های Terracotta که در اطراف طبقه‌های بالا قرار می‌گیرند، نما را به مجسمه‌ای تبدیل می‌کنند.

لوله‌های توخالی ساخته شده توسط Terra Cotta Boston Valley، عمدا بدون لعاب و رنگ‌آمیزی شده تنها با یک رنگدانه سفید رنگ هستند که قبل از حرارت دادن با خاک رس مخلوط شده است. ظاهر ناتمام و آرایش بی‌نظیر، سری پروژه‌های دانشجویی که درآن انجام شده به یاد می‌آورند. لوله‌ها همچنین به‌عنوان یک سایبان عمل می‌کنند و از گالری‌های نور مستقیم از گالری‌های جنوبی در برابر نور مستقیم خورشید محافظت می‌کنند. این استراتژی سایبانی به پروژه کمک کرد تا گارانتی LEED Silver را پس از اتمام به دست آورد.

2-   کتابخانه Nembro /توسط Archea Associati، Nembro، Bergamo، ایتالیا

کتابخانه Nembro در دو سازه همجوار قرار دارد: یک ساختمان بازسازی شده از سال 1897 که اولین بار به‌عنوان یک مهد کودک ساخته شد و بعد از چندین دهه و قبل از اینکه متروکه شود به محوطه تالار تبدیل شد و نیز یک ساختمان الحاقی معاصر که در کاشی‌های قرمز قرار داشت. معماران این ساختمان جدید را به‌عنوان یک "قفسه کتاب سه طبقه‌ای" تصور می‌کردند، با گستره وسیعی از سایبان‌های لعاب‌دار با صفحه‌ای از "کتاب‌های Terracotta

صفحه نمایش توسط یک قاب فولادی، قرمز رنگ، با کاشی‌هایی که بر روی میله‌ها و با چرخش با زاویه‌های مختلف روی میله‌ها بندکشی شده است. کاشی‌هایی که با لعاب قرمز پوشیده شده است، به زیبایی با سقف های کاشی اطراف آن در هم پیچیده‌اند. در حقیقت،Terracotta  ساخته شده توسط Sanini، یک شرکت ایتالیایی است که بیش از یک قرن را با محصولات ساختمانی سرامیکی عرضه کرده است. با توجه به این زمینه محلی، هر کاشی دارای یک  N-E-M-B-R-Oانتزاعی است، (نام یک شهر است) که از طریق آن اکسترود شده است.

3-Gatehouse to One Madison /توسط معمارانBKSK،/نیویورک، N.Y.، ایالات‌متحده

این ساختمان متواضع که با احتیاط و تمیز در داخل ردیف خانه‌های تاریخی واقع شده است، درواقع ورودی به آسمان‌خراش معاصر است که در ارتفاع 188 متری بالاتر از خیابان‌های شهر قرار دارد. نمای ساختمان Gatehouse  طراحی شده است تا به ساکنان "احساس رسیدن به خانه"، را قبل از صعود به آپارتمان‌های بلند خود القا کند. روکش تراورتن و جزئیات برنزی آن به زیبایی و بدون تظاهر به کلاسیک بودن با سنگ آهک ساختمان‌های همسایه ترکیب می‌‌شوند.

پیش‌آمدگی از این نما یک صفحه نمایش ریتمیک از باله‌های Terracotta است که چشم‌ها را به‌طور عمودی به سمت برج شیشه‌ای می کشاند. هر بال، از سه قطعه ( یک انتهای تیز و دو کلاهک L شکل) تشکیل شده است که زیرساخت آلومینیومی آنها را مخفی می‌کند. سازنده-Terra Cotta Boston Valley با یک لعاب کرم رنگ که به طور ویژه ای برای روشن و خاموش شدن در نور خورشید صبحگاهی تعبیه شده است،پوشانده است.

4-Albion District Library / توسط Perkins + Will Toronto،/ Canada

کتابخانه منطقه Albion یک نقطه رنگی در چشم‌انداز یکنواخت بتن و آسفالت در حومه تورنتو است. معماران، در جستجوی متریالی برای نما بودند که هر دو سرزنده و با دوام بودند، پس تصمیم گرفتند که کتابخانه را با باگت هایTerracotta، که توسط NBK Architectural Terracotta ساخته شده، بپوشانند. با لعاب‌های روشن رنگی که آن را در برابر آب ، تابش آفتاب، خراشیدگی و نقاشی‌های دیواری مقاوم میسازد، پوشانده شده است.

بخش های توپر ساختمان در یک صفحه بارانی از باگت های لعاب دار پوشانده شده و به یک لایه از باگت های بدون لعاب وصل شده اند، با ورقه های عایق که بین آنها قرار گرفته است. در جایی که شفافیت بیشتری مورد نیاز است، صفحه نمایش به یک سایه بان سبک تبدیل می شود. همانطور که مدیر طراحی Perkins+Will در مصاحبه ای با Architizer توضیح داد: "نمای ساختمان به طور موثری از یک دیواره توپر به یک صفحه نمایش باز از لوله های رنگی عمودی میرسد که حیاط ها و سایبان ورودی را محصور می‌کنند. باگت های Terracotta به ما اجازه دادند که این تداوم را درحالی که ساختمان را از یک حجم به یک پوشش شناور جدا میکند،ایجاد کند "

5- کودکستان Forfatterhuset /توسط COBE/ کپنهاگ/ دانمارک

Terracotta توسط Creaton

کودکستان Forfatterhuset توسط ساختمان‌های آجری قدیمی در یک محله تاریخی در کپنهاگ احاطه شده است. معماران که مایل به "درک ویژگی های این منطقه ... اما در عین حال ایجاد چیزی جدید و متناقض،" بودند، مدرسه را به عنوان یک روستا از خانه های آجری قوسی تصور کردند. حجم های مختلف توسط روبان هایی از آجرهای Terracotta عمودی، مشهور بهLamellae، که در اطراف مدرسه قرار دارد، حصاری در زمین‌های بازی و بام های سبز هستند.

Lamellae توسط Creaton به‌صورت سفارشی و با استفاده از روش ثبت شده آن‌ها KERALIS ساخته شده است. این امر همراه با گرما دادن به Terracotta در دمای بسیار بالا، نزدیک به 2200 درجه فارنهایت و برای ایجاد یک روکش فوق العاده محکم و ضد آب انجام می شود. معماران همچنین با مهندسین Saint Gobin همکاری نزدیکی داشتند تا یک زیر ساخت منعطف ایجاد کنند که قادر به نگهداری از Lamellae در حین انطباق با ساختمان های منحصر به فرد منحنی می‌باشد. در ویدیویی که توسط Saint Gobin ساخته شده است، می توانید در مورد ساخت این نمای ساختمان باور نکردنی بیشتر بیاموزید.


تعداد بازدید : 174

ارسال نظر

ارسال