اقتصاد کانادا درجا زد

  • یکشنبه 14 مهر 1398 ساعت 2:8

اخبار => سایر رسانه ها

پس از چهار ماه رشد مثبت، رشد اقتصادی کانادا به صفر رسید.
اقتصاد کانادا درجا زد

به گزارش باشگاه در و پنجره و نما

به نقل از رویترز، مرکز آمار کانادا اعلام کرد رشد اقتصادی این کشور در ماه ژوئیه به صفر درصد رسیده است تا بدین ترتیب، روند رو به رشد اقتصاد کانادا پس از چهار ماه متوقف شود. از مجموع ۲۰ گروه مورد مطالعه، رشد اقتصادی ۱۲ گروه مثبت و رشد هشت گروه نیز منفی اندازه گیری شده است.

تنها سه هفته دیگر تا انتخابات کانادا زمان باقی مانده است و مسائلی نظیر رشد اقتصادی و هزینه های زندگی به یکی از داغ ترین موضوعات مورد مناظره در این کشور تبدیل شده است. صفر شدن رشد اقتصادی علاوه بر تضعیف جایگاه حزب حاکم می تواند سیاست گذار پولی را نیز برای تغییر ریل سیاست گذاری تحت فشار قرار دهد.  بانک مرکزی کانادا پیش تر اعلام کرده بود برنامه ای برای کاهش بیشتر نرخ بهره در ماه جاری ندارد.

جاش نای، کارشناس مسائل اقتصادی در بانک " آر بی اس" گفت: آمارهای امروز ثابت کرد که بانک مرکزی در خصوص کاهش رشد اقتصادی در نیمه دوم امسال درست فکر کرده است. بانک مرکزی باید با صبر بیشتری دست به انتخاب بزند تا مشخص شود تا چه حد نیاز به سیاست های محرک بیشتری خواهد بود.

طبق اعلام مرکز آمار کانادا، رشد بخش معدن، نفت و گاز به منفی ۳.۵ درصد رسیده است که از می ۲۰۱۶ تاکنون بی‌سابقه بوده است. بخش تولید نیز از روند نزولی در امان نمانده است و رشد منفی ۰.۷ درصدی برای آن به ثبت رسیده است. رشد بخش تولید نیز منفی ۰.۱ درصد اندازه گیری شده است اما رشد بخش مسکن ۴.۲ درصد و خرده فروشی ۱.۱ درصد بوده است.

متوسط رشد اقتصادی کانادا در بازه زمانی ۱۹۶۱ تا ۲۰۱۹ معادل ۰.۷۸ درصد بوده است که بیشترین رشد ثبت شده مربوط به سه ماهه چهارم سال ۱۹۶۳ با ۳.۱ درصد و کمترین رشد ثبت شده نیز مربوط به سه ماهه نخست سال ۲۰۰۹ با منفی ۲.۳ درصد بوده است.

انتهای پیام


تعداد بازدید : 79

ارسال نظر

ارسال