بانک مسکن از یک طرح تقویتی رونمایی کرد؛

شرایط جدید واگذاری وام مسکن

  • چهارشنبه 1 بهمن 1399 ساعت 14:36

اخبار => اخبار

باشگاه در و پنجره و نما: بانک مسکن در آستانه سالروز تاسیس بانک و دهه مبارک فجر با هدف تقویت قدرت خرید متقاضیان، طرحی را به تصویب رسانده که متقاضیان خرید خانه بتوانند نیمی از وام ۲۴۰ میلیون تومانی اوراق را با خرید تسه و نیمی دیگر را بدون خرید اوراق دریافت و وام را پنج ساله تسویه کنند؛ در حالی که طبق طرح قبلی با مدت بازپرداخت ۱۲ ساله، اقساط ماهیانه حدود ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بود و طبیعتا اقساط وام جدید به حدود دو برابر آن می رسد.
شرايط جديد واگذاري وام مسكن

به‌گزارش باشگاه در و پنجره و نما به نقل از ایسنا، بانک مسکن در بازه زمانی سالروز تاسیس بانک و دهه مبارک فجر از یک اهرم تسهیلاتی جدید برای شارژ مالی متقاضیان خرید مسکن رونمایی کرده است. این بانک اعلام کرده از امروز پنجشنبه 25 دی ماه 1399 تا 22 بهمن ماه با هدف کمک به خانه‌دارشدن اقشار مختلف جامعه و تقویت قدرت خرید متقاضیان مسکن، طرح اعطای تسهیلات خرید مسکن بدون سپرده را در دستور کار قرار داده است.

محمود شایان ـ مدیرعامل بانک مسکن ـ در این باره گفته است: پرداخت تسهیلات خرید مسکن بدون سپرده که قرار است از 25دی ماه جاری به متقاضیان پرداخت شود به نحوی است که 50 درصد مبلغ تسهیلات از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن و 50 درصد مابقی از محل منابع بدون سپرده (مجموعا تا سقف‌های ابلاغی تسهیلات خرید مسکن اوراق گواهی حق تقدم)، پرداخت می‌شود. به این ترتیب متقاضیان فقط برای نیمی از تسهیلات نیازمند خرید اوراق هستند.

سقف تسهیلات اوراق گواهی حق تقدم برای زوجین در تهران 200 میلیون تومان است که با وام جعاله به 240 میلیون تومان می رسد. در مراکز استان ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت 160 میلیون تومان و برای سایر شهرها 120 میلیون تومان است. متقاضیان این تسهیلات در بازه زمانی ذکر شده می توانند تا 50 درصد مبلغ تسهیلات تا سقف مشخص را از محل تسهیلات بدون سپرده دریافت کنند.

سود وام اوراق حق تقدم خرید مسکن 18 درصد و مدت بازپرداخت آن 12 سال است. اما در طرح تشویقی جدید باید وام پنج ساله تسویه شود.

با وجود آنکه اقساط ماهانه وامی که از آن به عنوان اهرم تسهیلاتی یاد شده پی ببریم بد نیست به دستورالعمل پرداخت وام 240 میلیون تومانی که 4 دی ماه 1398 به تصویب رسید نگاهی بیندازیم.

میزان سود وام 200 میلیون تومانی خرید مسکن در روش پرداخت ساده 12ساله حدود 289 میلیون تومان است. میزان اقساط ماهانه این وام حدود 3.4 میلیون تومان است که با احتساب اقساط ماهانه وام تعمیر (یک میلیون و 15 هزار تومان برای دوره 5ساله) به حدود 4.3 میلیون افزایش خواهد یافت. سود وام تعمیر نیز حدود 21 میلیون تومان در روش ساده است.

در روش پلکانی بازپرداخت وام متقاضیان در سال دوازدهم حدود 320 میلیون تومان پرداخت خواهد کرد. در سال اول مبلغ قسط ماهانه سه میلیون و 50 هزار تومان، سال دوم 3 میلیون و 140 هزار تومان، سال سوم، ‌3 میلیون و 235 هزار تومان، سال چهارم سه میلیون و 332 هزار تومان، سال پنجم 3 میلیون و 432 هزار تومان، سال ششم 3 میلیون و 535 هزار تومان، سال هفتم 3 میلیون و 641 هزار تومان، سال هشتم 3 میلیون و 750 هزار تومان، ‌ سال نهم 3 میلیون و 862 هزار تومان، سال دهم 3 میلیون و 978 هزار تومان، سال یازدهم 4 میلیون و 98 هزار تومان و قسط ماهانه سال دوازدهم 4 میلیون و 221 هزار تومان است.

کل پرداختی متقاضی در ماه دوازدهم سال دوازدهم بابت وام 200 میلیون تومانی به‌روش پلکانی حدود 520 میلیون تومان است. میزان اقساط ماهانه وام تعمیر نیز در سال اول 966 هزار تومان و در ماه 60 (سال پنجم) یک میلیون و 87 هزار تومان است. سود این وام نیز 21 میلیون و 500 هزار تومان خواهد شد، یعنی در مجموع بیش از 340 میلیون تومان سود.

با توجه به اینکه اقساط ماهیانه وام اوراق در تهران 4.4 میلیون تومان است، به دلیل آنکه تسهیلات جدید باید پنج ساله تسویه شود طبیعتا اقساط ماهیانه آن نیز به حدود دو برابر می رسد که بسیاری از متقاضیان توان بازپراخت چنین مبالغی را ندارند.

بانک مسکن در حالی از این طرح به عنوان یک اهرم تقویتی یاد کرده که از یک ماه قبل سپرده گذاری برای دریافت تسهیلات مسکن یکم با سقف 160 میلیون تومان متوقف شده است. صندوق پس انداز مسکن یکم در 18 خردادماه 1394 رونمایی شد که با توجه به مهلت پنج ساله این صندوق 18 خرداماه 1399 منقضی شد. البته با توجه به جهش قیمت مسکن طی سالهای اخیر، قدرت پوشش دهی وام 160 میلیون تومانی به شدت کاهش یافته و با توجه به میانگین قیمت مسکن در تهران تکافوی خرید حدود شش متر خانه را می دهد.


تعداد بازدید : 339

ارسال نظر

ارسال