صادرات آلومینیوم در گرو رفع مشکلات

  • دوشنبه 17 خرداد 1400 ساعت 14:53

اخبار => اخبار

باشگاه در و پنجره و نما: صنعت آلومینیوم با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو است. این مشکلات باعث شده که این فلز در بازار داخلی کمتر مورد توجه مردم قرار بگیرد و نتواند در بازار صادراتی جایی در بین رقبای خارجی خود داشته باشد و علت آن هم محاسبه قیمت آن با دلار است. برخی شرکت‌هایی که پیش از این در بخش صادرات فعالیت داشته‌اند درحال‌حاضر قادر به حضور در این حوزه نیستند، هرچند از تو‌انمندی لازم برای فعالیت در بخش صادرات برخوردارند.
فاضلي

به‌گزارش باشگاه در و پنجره و نما، مدیرعامل شرکت تولیدی، بازرگانی آبسکون در گفت‌وگو با دنیای‌اقتصاد در پاسخ به این پرسش که "درحال‌حاضر، صنعت آلومینیوم با چه مشکلاتی روبه‌رو است"، اظهار کرد: درمجموع، تمام صنعت ایران با مشکلات فراوانی روبه‌رو است.

هبت‌الله فاضلی افزود: می‌توان گفت که بزرگ‌ترین مشکل در بخش صنعت آلومینیوم، مربوط به قیمت این فلز است. کالاهای فلزی که در بورس کالا عرضه می‌شوند قیمت آنها با دلار و در بورس فلزات لندن (LME) محاسبه می‌شود و این موضوع باعث شده که قیمت کالاهای عرضه‌‌شده در بورس کالا با نوسان مواجه شوند.

فاضلی بیان کرد: سال گذشته آلومینیوم با قیمت ۲۷ هزار تومان عرضه می‌شد اما در سال ‌جاری، این فلز با قیمت ۶۰ هزار تومان عرضه می‌شود.

وی در ادامه افزود: وقتی که قیمت آلومینیوم افزایش یابد نه مورد استقبال مردم قرار می‌گیرد و نه می‌توان آن‌را به خارج از کشور صادر کرد، چراکه نمی‌تواند بازار صادراتی را به خود اختصاص بدهد. این فعال صنعت آلومینیوم، تأکید کرد: صنعت آلومینیوم با مشکلات بسیاری روبه‌رو است و تا زمانی‌که نرخ آلومینیوم براساس دلار و LME محاسبه شود این امکان وجود ندارد که برای بهبود بازار این فلز کار مؤثر و سازنده‌ای انجام شود.

فاضلی اضافه کرد: تحریم‌های آمریکا علیه ایران و نبود ساختمان‌سازی در کشور، باعث شده که بازار آلومینیوم در شرایط مساعدی قرار نداشته باشد.

وی بیان کرد: ۲۴۰ رشته، مرتبط با ساختمان‌سازی هستند و با توجه به اینکه هزینه ساخت ساختمان افزایش یافته، همه این رشته‌ها با مشکلات روبه‌رو می‌شوند و با توجه به اینکه قیمت فلزات، افزایش یافته قیمت ساخت بناها نیز گران تمام می‌شود.

فاضلی با اشاره به میزان اشتغال‌زایی صنعت آلومینیوم، افزود: با توجه به اینکه صنعت آلومینیوم با مشکلات بسیاری روبه‌رو است، ولی درحال‌حاضر حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار نفر در این صنعت مشغول به‌کار هستند و اگر مشکلات موجود در بخش مرتفع شود میزان اشتغالزایی به دو برابر افزایش خواهد یافت.

تولید ۱۵۰ تن آلومینیوم در ماه توسط شرکت آبسکون

مدیرعامل شرکت تولیدی، بازرگانی آبسکون گفت: این شرکت صفر تا صد کارهای آلومینیومی برج‌ها، ساختمان‌های بلند و انواع پروژه‌ها را انجام می‌دهد.

فاضلی اظهار کرد: شرکت تولیدی، بازرگانی آبسکون ماهانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ تن آلومینیوم تولید می‌کند و تعداد ۲۵۰ نفر در این شرکت مشغول به‌کار هستند.

وی در ادامه درخصوص صادرات شرکت تولیدی، بازرگانی آبسکون به خارج از کشور گفت: شرکت تولیدی، بازرگانی آبسکون در زمان دولت نهم، میزان ۳۰ درصد از تولید خود را به کشورهای آلمان و هلند صادر می‌کرد ولی درحال‌حاضر با توجه به مشکلات موجود در این صنعت، امکان فعالیت در بخش صادرات برای این شرکت وجود ندارد، هرچند که شرکت تولیدی، بازرگانی آبسکون توانمندی فعالیت در بخش صادرات را دارد.

افزایش میزان تولید آلومینیوم در سال‌جاری

مدیرعامل شرکت تولیدی، بازرگانی آبسکون در پاسخ به این پرسش که سال ۱۴۰۰ را برای صنعت آلومینیوم چگونه ارزیابی می‌کنید، عنوان کرد: آلومینیوم فلزی گرانبها به‌شمار می‌رود و این صنعت در ایران به‌خوبی درحال پیشرفت است، چراکه چوب، PVC و آهن این ویژگی را ندارند که جایگزین آلومینیوم شوند و از این لحاظ، آلومینیوم فلز نمونه‌ای است.

فاضلی اظهار کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، مقرر شده که میزان تولید آلومینیوم کشور در سال ۱۴۰۰ به یک میلیون تن برسد.

وی بیان کرد: در آینده‌ای نزدیک برنامه‌ریزی شده که میزان تولید آلومینیوم کشور به ۳ میلیون تن در سال برسد.


تعداد بازدید : 25

ارسال نظر

ارسال