معاملات گواهی سپرده شیشه در بورس کالا کلید خورد

  • یکشنبه 21 فروردین 1401 ساعت 11:23

اخبار => اخبار

باشگاه در و پنجره و نما: معاملات گواهی سپرده شیشه در بورس کالا آغاز شد.
معاملات گواهی سپرده شیشه در بورس کالا کلید خورد

به‌گزارش باشگاه در و پنجره و نما، معاملات گواهی سپرده شیشه جام در بورس به‌صورت حراج تک قیمتی انجام می‌شود و برای این منظور، دوره پیش گشایش از ساعت ۱۲:۴۵ شروع و ساعت ۱۳:۳۰ خاتمه می‌یابد و رأس ساعت ۱۳:۳۰ حراج تک‌قیمتی برگزار می‌شود. هر گواهی سپرده کالایی معادل یک مترمربع شیشه است.

گواهی سپرده کالایی این نمادها دارای معاملات ثانویه نیست و پس از معامله، خریدار موظف است قبل از انقضای اعتبار گواهی سپرده کالایی، کالای خود را از انبار دریافت کند.

معاملات تا اطلاع ثانوی در روزهای دوشنبه هر هفته انجام می‌شود و درصورت وجود تعطیلی رسمی، روز معاملاتی به نخستین روز کاری بعد منتقل می‌شود. محدوده نوسان قیمت مجاز ۱۰ درصد قیمت پایه اعلامی توسط عرضه‌کننده است.

خریدار موظف به مصرف کالای خریداری‌شده در بازار داخل کشور است و مجوز صادرات ندارد. صادرات محصولات تولیدشده از کالای مذکور بلامانع است. کالای ورودی به انبار فقط شیشه جام تولیدی همان شرکت بوده و صرفاً توسط تولیدکننده قابل تحویل به انبار است.

تاریخ انقضای اعتبار گواهی سپرده معامله‌شده روز چهارشنبه همان هفته معاملاتی است و دارندگان گواهی سپرده کالایی فرصت دارند روز یکشنبه هفته بعد از تاریخ انقضا اعتبار گواهی، اقدامات لازم برای تحویل از انبار را انجام دهند.

مختصات بازار و تولید شیشه

جواد فلاح، مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران نیز پیش از این گفته بود: شیشه‌ای که قرار است در بورس عرضه و مورد معامله قرار گیرد، شیشه جام یا به اصطلاح مسطح است که عمدتاً در صنایع ساختمانی و خودروسازی برای ساخت پنجره‌ها و نمای ساختمان استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه شیشه جام در کشور به شیوه فلوت و شیت تولیدشده و انواع و ضخامت‌های مختلفی را شامل می‌شود، اظهار کرد: ایران یکی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان شیشه در دنیا به‌شمار می‌رود.

طبق آمارهای موجود تولید در سال 1400 به 6/1 میلیون تن شیشه رسید و در سال جدید ۶۰۰ هزار تن دیگر به این ظرفیت افزوده می‌شود و تولید به 2/2 میلیون تن می‌رسد.

مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالا همچنین تصریح کرد: از این میزان، حدود یک میلیون تن به مصارف داخلی اختصاص می‌یابد و مابقی صادر می‌شود. هم‌اکنون صادرات شیشه کشور ۵۰۰ هزار تن برآورد شده که با افزایش ظرفیت تولید مطرح‌شده، سال آینده این رقم نیز رشد خواهد داشت.

وی در ادامه تصریح کرد: به‌دلیل افزایش قیمت‌های جهانی شیشه که ناشی از اقدام چین در تعطیلی برخی واحدهای تولیدکننده شیشه و کاهش تولید با هدف مسائل زیست‌محیطی بود، بازار صادراتی این محصول جذاب شد.

از این‌رو قیمت‌های داخلی به‌واسطه افزایش تقاضای صادراتی و همینطور افزایش هزینه‌های تولید و قیمت تمام‌شده، صعودی شد و به‌دلیل کمبود برخی گریدها، تولیدکنندگان صنایع پایین‌دست مانند شیشه‌های سکوریت را با مشکلاتی مواجه ساخت.

به‌گفته فلاح، کمبود برخی گریدها سبب شد صنایع پایین‌دست، متقاضی توزیع مطلوب شیشه باشند؛ به‌نحوی‌که بتوانند ارزش‌افزوده بالاتری را ایجاد کرده و صادر شده و علاوه بر ارزآوری، اشتغال‌زا هم باشند.

وی عنوان کرد: وزارت صمت و انجمن شیشه با همکاری بورس کالای ایران، زیرساخت عرضه و معامله شیشه را در قالب گواهی سپرده کالایی در بورس کالا فراهم کردند.

براساس این گزارش فهرست انبارهای شیشه بورس کالای ایران عبارتند از: شرکت شیشه کاوه فلوت، شرکت شیشه ایران فلوت، شرکت شیشه ساوه جام، شرکت بلور و شیشه تابان، شرکت شیشه فلوت کاویان، شرکت شیشه آسا فلوت، شرکت صنایع شیشه آذر، شرکت شیشه سهند جام تبریز، شرکت شیشه لیا، شرکت شیشه شیت قزوین و شرکت شیشه اردکان یزد.


تعداد بازدید : 129

ارسال نظر

ارسال